Havva Firkan Komit

Ticaret Borsasi Genel Sekreteri

Stratejik planlama, bir kurulusta görev almakta olan her kademedeki kisinin katilimini ve kurum yöneticisinin tam destegini içeren sonuç almaya yönelik çabalarin bütününü olusturur. Bu anlamda paydaslarin gereksinim ve beklentileri, paydaslar ve politika yapicilarin kurumun misyonu, hedefleri ve performans ölçümünün belirlenmesinde etkin rol oynamasini ifade eder.

Stratejik Planlama, bir kurumun bulundugu nokta ile ulasmayi arzu ettigi durum arasindaki yolu tarif eder. Kurulusun amaçlarini, hedeflerini ve bunlara ulasmayi mümkün kilacak yöntemleri belirlemesini gerektirir ve gelecege dönük bir bakis açisi saglar.

Çevrenin sürekli degismesi, belirsizlik ve kararsizligin artmasi, ekonomik nedenler, artan rekabet, teknolojik yetersizlikler, degisen sosyo-politik ve hukuki kosullar, piyasa sartlari gibi nedenlerle kuruluslarin ayakta kalabilmeleri ve basarili olmalari gittikçe zorlasmaktadir.

Bu nedenle kamu ve özel kesimde tüm kurumlar vizyon sahibi, degisiklikleri zamaninda görebilen ve hizla cevap verebilen yöneticilere ve bunu uygulayacak stratejilere gereksinim duymaktadir. Stratejik planlamanin önem kazanmasindaki temel faktörler; degisimin evrensel bir nitelik kazanmasi, teknolojik alanda yasanan hizli degisimler, rekabetin artmasi ve demokratiklesme olarak siralanmaktadir.

Bizde bu dogrultuda Borsamiz birimlerinin mevcut durum analizini yapip 2016-2019 Stratejik Plan sonuçlarini da analiz ederek belirlenecek hedefler için stratejiler gelistirmek istedik. Bu amaçla olusturulan “Akreditasyon Kurulu” 2016 içinde çalismalarina basladi. Stratejik Plan; Borsamizin zayif ve güçlü yönleri ile önündeki firsatlar ve tehditlerin analiz edilmesi yoluyla daha güçlü bir Borsa için gerekli basamaklari ve gelecek dört yil içerisinde izlenecek stratejiler ve karar verme süreçlerini tanimlamaktadir. Plan, ayni zamanda Borsamiz üyelerinin faaliyet gösterdigi yasal, yönetimsel ve çok bilesenli ticaret ortamini daha iyi anlayan ve is yasaminin sundugu firsatlardan onlari yararlandirmaya yönelik hizmet, plan ve programlar gelistiren pozisyonunu sürdürerek, güçlendirmesine katkida bulunacaktir. Düzce Ticaret Borsasi olarak Düzce’nin nimetlerinden yararlanirken sahip oldugu degerleri de korumak istiyoruz. Ekonomik olarak global düsünürken yerele güç katacak çalismalar yapmaya özen gösteriyoruz.

Düzce Ticaret Odasi 2016-2019 dönem Stratejik Planinda, basta Meclisimiz, Yönetim Kurulumuz ve tüm personellerimize olmak üzere katkida bulanan herkese tesekkür eder, Düzce’ye, bölgemize ve ülkemize öngörülen kazanimlari saglamasini dilerim.